1
Контакти

5002 Велико Търново
ул. "Никола Габровски” № 68
Телефон: 062/ 62 03 58
Факс: 062/ 623-784

Работно време
от понеделник до петък: 08:30-17:30 ч.

Карта с местопложението ни

Банкови сметки

Банкова сметка за такси по ПМС 136, санкции и нак. постановления

IBAN: BG51UNCR75273140045301
BIC код: UNCRBGSF
в банка "Уникредит Булбанк" -
Велико Търново

face to people
reach2018

На 23.04.2025 г. в информационния център на РИОСВ-Велико Търново се проведе обучение на тема „Криминалистика при престъпления срещу природата” за служители на РИОСВ – Велико Търново и РДГ – Велико Търново с лектори от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН и от сектор „Престъпления  против околната среда и дивата природа“ към отдел „Икономическа полиция“ на Главна дирекция „Национална полиция“.

Г-н Трифон Бойчев  – началник сектор „Престъпления  против околната среда и дивата природа“ представи сформираното през 2023 г. звено към главната дирекция, чиято основна задача е свързана с оперативно-издирвателна, информационна, координационна и организационна дейност за превенция и противодействие на престъпления, които касаят гори, дивеч, риба, защитени територии и местообитания, защитени видове, питейни води, замърсяване на почва, въздух и води, управление на отпадъците, отровни вещества и др. Подчерта, че ефективното разследване и наказателно преследване на тези престъпления изисква специализирани знания и умения в областта на криминалистичните техники. Обучението е насочено към работещите на терен, които първи попадат в контакт с престъпление срещу природата (бракониерство) и е от изключителна важност да имат основни познания за методите на документиране и съхраняване на доказателства до пристигането на разследващите органи. Обърна внимание на наличното законодателство и добрите практики при решаване на конкретни казуси.

Никола Дойкин и Владимир Тодоров от БАН посочиха детайлите при разследване на престъпленията срещу дивата природа по отношение на анализ на местопрестъплението, методология при събирането на доказателства, заснемане и документиране на наблюденията, приложимото законодателство при всеки конкретен случай. Подчертаха, че от голямо значение е комуникацията между институциите за навременна реакция при инциденти и възникнали ситуации. Те представиха примери за причинена смърт на защитени видове животни: стрелба, отрова, сблъсък, токов удар, естествена смърт (старост, болест) и др.

Обучението „Криминалистика при престъпления срещу природата” се реализира от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, като партньор от българска страна на проект “Nature FIRST” финансиран от Европейската комисия чрез програмата HORIZON-CL6-2021-BIODIV-01-02.

Language:
  • Български
  • English
Работа при нас
Зелен телефон

062/ 62 03 58
за подаване на сигнали за замърсяване
на околната среда (денонощно)

Предприети действия

Инф. система INCOLAB
Сигнали за корупция

Телефон:
062/ 64 68 27

Червена книга на РБ 2015