1

Контакти

5002 Велико Търново
ул. "Никола Габровски” № 68
Телефон: 062/ 62 03 58
Факс: 062/ 623-784

Работно време
от понеделник до петък: 08:30-17:30 ч.

Карта с местопложението ни

Банкови сметки

Банкова сметка за такси по ПМС 136, санкции и нак. постановления

IBAN: BG51UNCR75273140045301
BIC код: UNCRBGSF
в банка "Уникредит Булбанк" -
Велико Търново

face to people
reach2018

На 30 юни се проведе филмов маратон, посветен на биологичното разнообразие на река Дунав. В него се включиха ученици от Учебно-възпитателен център „Детство мое“, гр. Велико Търново, както и ученици с техните родители, отзовали се на поканата на инспекцията.

Учениците с интерес проследиха научнопопулярния филм за поддържан резерват „Сребърна“ за голямото видово разнообразие на птици в защитената територия. Записаха 15 вида, повечето от които непознати за тях. Учениците имаха възможност да оцветят водолюбиви птици и да работят в екип за разпознаване на видове, характерни за поречието на река Дунав.

В периода 16 май – 12 юни 2025 г. в сградата на РИОСВ-Велико Търново беше експонирана изложбата „Следи от изчезване“ на минерална вода “Велинград Alcalia”. Тя бе в основата на планираните инициативи, посветени на няколко природозащитни дати – Европейски ден на Натура 2000 – 21 май, Международен ден на биологичното разнообразие – 22 май и Световен ден на околната среда – 5 юни.

Защитените видове животни, представени в изложбата, Червената книга на Република България и правилата за правилата за поведение в природата бяха в основата на проведените беседи при груповите посещения. Акцентира се на основните заплахи за опазване на растителните и животински видове и техните местообитания, както и личната отговорност на младите хора за съхраняването им за бъдещите поколения.

Статистиката сочи, че за посочения период изложбата е посетена от 578 души, в т.ч  423 ученици, 49 деца, 46 учители, 18 студенти, 2 преподаватели, 40 граждани и служители на РИОСВ. Най-много са посетителите от I-ви до IV-ти клас – 375 ученици. Във възрастова група V-VII клас учениците, посетили изложбата, са 28, от VIII-XII клас – 20.

Груповите посещения (25) са реализирани от деца, ученици и студенти от следните образователни институции: ДГ „Райна Княгиня“, гр. Велико Търново; СУ „Ем. Станев“, СУ „Вела Благоева“, ЧПГ „Американски колеж-Аркус“, ОУ „Св. Патриарх Евтимий“, ОУ „Димитър Благоев“, ПМГ „Васил Друмев“ от гр. Велико Търново; Частно начално училище „АзБуки“ – с. Беляковец, общ. Велико Търново и Училище по изкуства и занаяти ЧОУ „Димитър Екимов“ – с. Русаля, общ. Велико Търново; Лятна езикова академия Cambridge English 2025 към Училища Европа – Велико Търново и Езиков център Bonjour Academy, гр. Велико Търново; ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Велико Търново и Тракийски университет – Стара Загора.

РИОСВ – Велико Търново счита, че съчетаването на изложба с беседа е ефективен и интересен начин за представяне на определена тема пред младите хора. Това е четвъртата гостуваща изложба от 2021 г. до момента – изложбата „Природа в риск“ на Регионален исторически музей – Русе (2021 г.), фотоизложба “Натура 2000 в България“ на СНЦ „Зелени Балкани“ – Пловдив (2022 г.) и изложба „Река на биоразнообразието“ на Регионален природонаучен музей – Пловдив (2023 г.).

Продължи четенето -> Изложбата „Следи от изчезване“ привлече вниманието на 578 посетители

Учебен семинар на тема „НАТУРА 2000 в България” със студенти от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“се проведе на 21 май в информационния център на РИОСВ – Велико Търново. Основната цел на събитието бе представяне и обсъждане на казуси, свързани със защитени територии и зони в нашата страна и представяне на изпълнени студентски проектни задачи.

Милка Асенова – гл. експерт в РИОСВ представи Националната екологична мрежа на България и казуси от последните две години, свързани с нарушения на режимите в националните паркове „Централен Балкан“ и „Рила“ – движение на моторни превозни средства без разрешение, незаконно поставяне на обекти с камера за наблюдение и хранилка за диви животни, както и нарушения в защитени зони по Северното Черноморие – незаконно къмпингуване върху дюни, неправомерно паркиране на автомобили, замърсяване с отпадъци и др.

Студентите Александра Петрова и Елфуда Пътърлиева от специалност „Културен туризъм“ представиха казуси, свързани с обявяване на нови защитени територии – Цочов и Лилов вир в землището на село Карлуково, община Луковит, област Ловеч и опазване на лешоядите в Котленския край.

Участниците в семинара имаха възможност да се запознаят със съдържанието на Червената книга на Република България – изданията от 1984-1985 г. и от 2015 г.

При посещението в РИОСВ студентите разгледаха изложбата „Следи от изчезване”, като Велислав Сираков – гл. експерт в инспекцията представи подробна информация за всяко едно от 15-те животни, чийто отпечатък е представен в нея.

От днес до 12 юни РИОСВ-Велико Търново е домакин на изложбата „Следи от изчезване“. Експозицията е предоставена от минерална вода “Велинград Alcalia”. Изложбата е създадена специално за кампанията „Следи от изчезване”, която цели да отрази гласовете на изчезващите животни в българските планини и да вдъхнови все повече усилия за опазване на местообитанията на някои от най-застрашените животински видове в нашата страна.

Изложбата представя 15 реалистични отливки на отпечатъци от стъпки на изчезнали и застрашени от изчезване животни – кафява мечка, див кон, вълк, зубър, дива коза, видра, дива котка, златка, лещарка, глухар, белоглав лешояд, елен лопатар, муфлон, рис и ловен сокол.

Жители и гости на старата столица ще могат да се запознаят с идеята на кампанията и да разгледат интригуващите отпечатъци на животни от земите на Родопите всеки работен ден от 09.00 ч. до 17.00 ч. в информационния център на РИОСВ – Велико Търново.

В допълнение към инициативата, уебсайтът https://sledi.velingradvoda.bg/ дава ценна информация за застрашени животински видове и съвети как всеки би могъл да допринесе за опазването на местообитанията им. Следите на планинските обитатели са съпроводени от аудиозаписи, които допълнително одухотворяват историите им.

Официално съобщение на минерална вода “Велинград Alcalia” за изложбата „Следи от изчезване“

На 23.04.2025 г. в информационния център на РИОСВ-Велико Търново се проведе обучение на тема „Криминалистика при престъпления срещу природата” за служители на РИОСВ – Велико Търново и РДГ – Велико Търново с лектори от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН и от сектор „Престъпления  против околната среда и дивата природа“ към отдел „Икономическа полиция“ на Главна дирекция „Национална полиция“.

Г-н Трифон Бойчев  – началник сектор „Престъпления  против околната среда и дивата природа“ представи сформираното през 2023 г. звено към главната дирекция, чиято основна задача е свързана с оперативно-издирвателна, информационна, координационна и организационна дейност за превенция и противодействие на престъпления, които касаят гори, дивеч, риба, защитени територии и местообитания, защитени видове, питейни води, замърсяване на почва, въздух и води, управление на отпадъците, отровни вещества и др. Подчерта, че ефективното разследване и наказателно преследване на тези престъпления изисква специализирани знания и умения в областта на криминалистичните техники. Обучението е насочено към работещите на терен, които първи попадат в контакт с престъпление срещу природата (бракониерство) и е от изключителна важност да имат основни познания за методите на документиране и съхраняване на доказателства до пристигането на разследващите органи. Обърна внимание на наличното законодателство и добрите практики при решаване на конкретни казуси.

Никола Дойкин и Владимир Тодоров от БАН посочиха детайлите при разследване на престъпленията срещу дивата природа по отношение на анализ на местопрестъплението, методология при събирането на доказателства, заснемане и документиране на наблюденията, приложимото законодателство при всеки конкретен случай. Подчертаха, че от голямо значение е комуникацията между институциите за навременна реакция при инциденти и възникнали ситуации. Те представиха примери за причинена смърт на защитени видове животни: стрелба, отрова, сблъсък, токов удар, естествена смърт (старост, болест) и др.

Обучението „Криминалистика при престъпления срещу природата” се реализира от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, като партньор от българска страна на проект “Nature FIRST” финансиран от Европейската комисия чрез програмата HORIZON-CL6-2021-BIODIV-01-02.

Коледари от детска градина „Иванка Ботева“ посрещна екипът на РИОСВ – Велико Търново. Децата изпълниха коледарски песни и благословии за здраве, успехи и благополучие. Наричанията създадоха празнично настроение в инспекцията.

Здраве, весели празници, много подаръци под елхата и успешна първа учебна година в училище догодина пожелаха от своя страна експертите на РИОСВ и дариха добрите гости с лакомства.

РИОСВ – Велико Търново днес посрещна деца от ДГ „Райна Княгиня“ гр. Велико Търново за провеждане на занятие на тема „За да е чисто около нас“. Акцент на срещата бе разделното събиране на отпадъци – ползите за хората и за природата. Нагледно бе показано какви отпадъци, трябва да се изхвърлят в цветните контейнери, а децата споделиха своите наблюдения върху изхвърлянето на отпадъците вкъщи и на детските площадки.

Интерес предизвика изложбата от предмети за коледна украса, изработени от ученици на СУ „Емилиян Станев“, а всяко дете имаше възможността да украси своя елха от естествени материали. Работата по нея ще продължи в детската градина.

Language:

  • Български
  • English
Работа при нас

Зелен телефон

062/ 62 03 58
за подаване на сигнали за замърсяване
на околната среда (денонощно)

Предприети действия

Инф. система INCOLAB

Сигнали за корупция

Телефон:
062/ 64 68 27

Червена книга на РБ 2015